דבר הדיקן

הפקולטה למדעי החברה היא מהראשונות שקמו באוניברסיטת חיפה ועד היום היא מהווה ציר מרכזי ומוביל בתחומי המחקר, ההוראה והתרומה הציבורית. הפקולטה כוללת כיום שני בתי-ספר (בית-ספר למדעי המדינה על שלוש מחלקותיו לתואר שני: ממשל ורעיון מדיני, יחסים בינלאומיים ומנהל ומדיניות ציבורית, ובית-ספר לקרימינולוגיה), עשרה חוגים (פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, מדעי מחשב, כלכלה, מערכות מידע, סטטיסטיקה, גאוגרפיה ולימודי סביבה, תקשורת ומדעי הקוגניציה בהקמה), ושלוש תכניות (התכנית הבינלאומית והתכנית הבינתחומית להתפתחות הילד, והתכנית ללימודי שלום וניהול סכסוכים). הפקולטה מונה כ-160 חברי סגל מעולים בעלי מוניטין בינלאומי רב. עבודתם נתמכת בפעילות מקצועית ואיכותית של צוות מנהלי בן עשרות עובדים מסורים. כל אלה משרתים אוכלוסייה מגוונת של אלפי סטודנטים ישראליים המגיעים מכל שכבות החברה בישראל, מייצגים אזורי פריפריה ומרכז, קבוצות אתניות שונות, וכולם לומדים בסביבה של כבוד הדדי, שיתוף פעולה וסובלנות מרשימים.

הפקולטה היא מהיחידות החזקות בישראל ללימודי מדעי החברה על גווניהם וממוקמת במקום של כבוד בדירוגים בינלאומיים של תחום מדעי החברה בכלל. הפקולטה משקפת יותר מכל יחידה דומה אחרת בארץ, את יופיה של החברה הישראלית ואת עצמתה המדעית והאנושית. זה ייחודנו ועל כך אנו גאים. בשנים הבאות הפקולטה למדעי החברה תהפוך דינאמית, יזמית, תחרותית וחדשנית יותר מאי פעם. חובת כולנו להפוך את המחקר והלימודים בפקולטה לשליחות מדעית והוראתית, לאומית ובינלאומית, ולהוביל את פיתוח הידע והפצתו בתחומי העיסוק הדיסציפלינאריים השונים שתחת אחריותנו. נמשיך לקלוט סגל אקדמי מעולה, נפתח את המעבדות ומכוני המחקר שלנו ונשאף לקלוט סטודנטים מעולים בכל התחומים. כולנו יחד נרתם לקידומה ושגשוגה של הפקולטה בשנים הבאות.

ניתן להשיג יעד זה רק על ידי תכנון מסודר ששותפים בו הסגל האקדמי, המנהלי, והסטודנטים כשכולם מחוייבים עמוקות למאמץ משותף. הפקולטה למדעי החברה פועלת לאור תכנית "הזנק" חדשה שמחזקת את מעמדה כמובילה במחקר בארץ ובעולם. התכנית מדגישה את ייחוד התחומים בהם אנו עוסקים ובאמצעותה אנו הופכים למוקד משיכה לסטודנטים מבטיחים מכל שכבות האוכלוסייה ולסגל האקדמי המוכשר והטוב ביותר שניתן לגייס.
מטרתנו לעודד ולעצב תרבות מחקר והוראה שאפתנים החוזים את פני העתיד. חשוב לזכור שמיצובנו בחזית המדע הוא מאמץ מתמשך שיש לו מפה אך גם מצפן. מפה להתקדמות מדעית ומצפן לעיצוב ערכים נאורים של אקדמיה מובילה.
 
אני קורא לסגל אקדמי מצוין בכל התחומים להצטרף אלינו ולגלות איך עושים בחיפה מדע חדשני ופורץ דרך. אנו מברכים את הסטודנטים המצטרפים לתכניות הלימוד שלנו ומתחייבים לתת להם את מיטב הידע הקיים ולהכשירם הן לשוק העבודה המשתנה במהירות במאה ה-21 והן לתחומי מחקר ומדע אחרים המתפתחים באופן מואץ.
 
 
אקדמיה בהזנק - על פסגת הכרמל.
 
 
 
בברכה,
פרופ' ערן ויגודה-גדות

דיקן הפקולטה למדעי החברה ע"ש שמואל והרטה עמיר

צור קשר

הפקולטה למדעי החברה ע"ש שמואל והרטה עמיר, אוניברסיטת חיפה, הר הכרמל, חיפה 3498838