אודות תואר ראשון

 

החוג למדעי הקוגניציה

אודות

מדעי הקוגניציה הוא מדע רב-תחומי המשלב זוויות ראייה ומחקר שונות לגבי תהליכים מנטליים הכוללים תפיסה, למידה, זיכרון, שפה, חשיבה, קבלת החלטות, יצירתיות, רגשות, יחסים בקבוצה ותודעה. התכנים, שיטות המחקר והממצאים מעוגנים במספר תחומים מרכזיים: פסיכולוגיה וחקר התהליכים המאפשרים את התהליכים המנטליים והביטוי ההתנהגותי שלהם, מדעי המחשב (נושאים המתמקדים בהיבטים החישוביים של מערכות אינטליגנטיות), מדעי המוח (היבטים ביולוגיים, פיזיולוגיים ואנטומיים של התנהגות אנושית והרשתות המוחיות העומדות בבסיסן), פילוסופיה (חקירת הנחות ומושגי יסוד, כגון ייצוג מנטאלי, חישוביות, תודעה, תוכן סמנטי) ובלשנות (חקר השפה כמערכת קוגניטיבית). הייחוד של מדעי הקוגניציה הוא בשילוב של גישות ותוצאות מן התחומים השונים על-מנת לחשוף את התהליכים העומדים בבסיס התופעות המנטליות.

החוג למדעי הקוגניציה בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת חיפה הוא חוג יוקרתי אליו מתקבלים סטודנטים עם חתך קבלה גבוה במיוחד הזוכים למלגת לימודים נדיבה. הלימודים מבוססים על הענקת בסיס ידע רחב וקורסי המשך אינטגרטיביים המשלבים זוויות ראייה ושיטות מחקר מגוונות. בוגרי החוג מיועדים להשתלב בהצלחה בלימודים מתקדמים אינטגרטיביים ובשוק התעשייה בחברות מובילות. בלימודי התואר ניתן דגש על שני דברים מרכזיים על מנת לפתח חשיבה יצירתית ומעמיקה בקרב בוגרי החוג: ראשית, לימודים הישגיים ברמה יוצאת דופן, באווירה הנעימה, החברית והתומכת הייחודית הקיימת בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת חיפה. שנית, שילוב גישות מחקריות שונות ומגוונות שבסיסן במדעי הפסיכולוגיה, פילוסופיה, מדעי המחשב, מערכות מידע, מדעי המוח ובלשנות, על מנת לחקור תופעות מנטליות. בשונה מחוגים אחרים, בוגרי החוג למדעי הקוגניציה ישלבו גישות שונות לחלוטין על מנת להתמחות בחקר תהליכים מנטליים.

מה אפשר לעשות עם תואר בוגר בלימודי קוגניציה?

מטרת התכנית היא להכשיר מומחים עם בסיס ידע רחב וחשיבה יצירתית ועשירה. בוגרי התכנית צפויים להמשיך בלימודים מתקדמים הן בתחומים ספציפיים במדעים קוגניטיביים  (כגון פסיכולוגיה קוגניטיבית, נוירופסיכולוגיה, מדעי המחשב, פילוסופיה של הנפש, בינה מלאכותית, בלשנות) והן בתכניות בין-תחומיות (כדוגמת לימודי מוח והתנהגות, מוח ופסיכופתולוגיה, או מדעי הקוגניציה). מטרת התכנית היא להעניק לבוגרים בסיס ידע רחב במדעי הקוגניציה ולפתח את החשיבה הבין-תחומית כבר במהלך לימודי התואר הראשון. הדגש המרכזי של תכנית הלימודים הוא לאפשר חשיבה מורכבת ומגוונת, אשר תסייע בהשתלבות מוצלחת באקדמיה ובתעשייה בעתיד. לבוגרי התכנית יתרונות וייחוד בתחומי מחקר שונים ובאינטגרציה ביניהם, והם יהוו בעתיד חלק חשוב בתשתית המחקר של אחד התחומים המרתקים והמרכזיים בעולם כיום.

בוגרי תכניות דומות בארץ ובעולם משתלבים בהצלחה ניכרת גם בתחומים שונים בתעשייה, כגון חברות היי-טק וחברות סטארט-אפ הקשורות למדעי המוח והקוגניציה. התכנית חושפת את התלמידים לשיטות מחקר וסוגי חשיבה שונים המצויים הן במדעים הניסויים והן במדעים העיוניים. השכלה רחבה ומגוונת מסוג זה מחזקת ומעשירה את כישוריהם של הבוגרים ולכן צפויה לפתוח בפניהם קשת רחבה של אפשרויות תעסוקה בעתיד.

 

מסגרת לימודית:

לימודי החוג נערכים במסגרת דו-חוגית. ניתן לשלב את הלימודים בחוג ללימודי הקוגניציה עם כל חוג. עם זאת מומלץ לשלב את הלימודים עם אחד מהחוגים הבאים: פסיכולוגיה, מדעי המחשב, מערכות מידע, פילוסופיה, ביולוגיה, החוג ללשון עברית.
משך הלימודים הוא שלוש שנים. 

 

*הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה

 

צור קשר

הפקולטה למדעי החברה ע"ש שמואל והרטה עמיר, אוניברסיטת חיפה, הר הכרמל, חיפה 3498838